Literaturtreff

WKRÓTCE NOWA FORMUŁA SPOTKAŃ / ZMIANA TERMINÓW I ZASAD UCZESTNICTWA
 
Die Literaturabende und die Klubabende an Freitagen müssen leider vorübergehend eingestellt werden. Klubabende an Dienstagen zwischen 17.00 Uhr und 19.00 Uhr finden jede Woche statt und dazu lade ich herzlich alle ein, die Deutsch sprechen (oder sprechen möchten).
_________________________________________________________________
25.11.2016 godz. 19.00
Als Anregung zur Diskussion dient uns diesmal ein Buch, das man wohl eher schwer ein literarsches Werk nennen kann: "Die Kunst, ein Egoist zu sein", geschrieben von Josef Kirschner, der laut Wikipedia "ein österreichischer Journalist, Fernsehmoderator und Autor von Selbsthilfebüchern" war. Viele werden von dem Titel abgeschreckt werden, ich war es auch. Ich habe das Buch aber doch gelesen. Und ich bedaure es nicht.
Es gibt viele Bücher, die einen klüger machen, quasi nebenbei. Erfüllen auch die Ratgeber, die nach wie vor wie Pilze aus dem Boden schießen, obwohl ihre Titel mittlerweile anders anfangen als nur "Wie werde ich...", diese Funktion? Machen Sie uns klüger? Erweitern sie unsere Horizonte? Warum werden sie überhaupt gelesen? Und gar geschrieben?!
Darüber und über vieles andere werden wir am kommenden Freitag sprechen. Dazu lade ich alle herzlich ein!

___________________________________________________________________________

Zwykle spotykamy się na rozmowy o literaturze w każdy ostatni piątek miesiąca. Po raz kolejny ten właśnie piątek jest niekorzystny, bo przed długim weekendem wiele osób wyjeżdża...

Dlatego przekładamy wydarzenie o tydzień wcześniej.

21. października 2016 o godz. 19.00 odbędzie się prelekcja (w języku niemieckim) pana Artura Zwolskiego, absolwenta anglistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, poligloty, tłumacza, entuzjasty i pasjonata, o językach i literaturach świata, ze szczególnym uwzględnieniem literatury niemieckiej i Franza Kafki "Die Verwandlung"...


Na pewno będzie okazja, żeby przy lampce dobrego wina porozmawiać po niemiecku!  

Zapraszam i do zobaczenia :)

https://www.facebook.com/events/573746319494942/

_______________________________________________________________________________

W piątek 27.05.2016 wieczór literacki się nie odbędzie. Zapraszam na kolejny w piątek 24.06.2016, godz. 19.00.

Przeczytałaś/Przeczytałeś ciekawą książkę, ciekawy artykuł w prasie lub inny tekst niemieckojęzycznego autora i chcesz o tym opowiedzieć i podyskutować, także po niemiecku? Napisz do mnie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

_______________________________________________________________________________

 

Miniona Wielkanoc i zbliżający się długi weekend majowy "zabierają" nam nasze piątki! Dlatego spotkamy się wyjątkowo nie w ostatni piątek miesiąca, lecz dokładnie pośrodku: 15.04.2016, jak zwykle o godz. 19.00.

Tematem wieczoru będzie Wolf Haas i jego twórczość, przede wszystkim "Komm süßer Tod". O książkach opowie Lea Nagel z Austrii.

_______________________________________________________________________________

 

Wieczór literacki w piątek 26.02.2016 (początek jak zwykle o 19.00) będzie miał i tym razem bardzo ciekawego bohatera: to Bartek z książki Artura Beckera "Der Lippenstift meiner Mutter".

Gdzieś na Mazurach, po drugiej wojnie światowej, w małym miasteczku - rzeczy kupuje się jeszcze "unter dem Ladentisch", w kinie "Zryw" grają  filmy z Meryl Streep, chłopaki potajemnie palą "Sporty" i "Klubowe", ludzkie losy - " Opa Franzose", "Oma Olcia", "Schuster Lipicki" - przeplatają się z historią w najdziwniejszy sposób, a czas płynie...

_________________________________________________________________________________________________________

 

Na najbliższy piątek zapraszam szczególnie serdecznie; Theresa Bath przedstawi nam opowieść MichaelEnde "Momo". W języku niemieckim funkcjonuje od pewnego czasu słowo "kultverdächtig" (w Dudenie jeszcze go nie ma); myślę, że tak właśnie mogę zapowiedzieć tę książkę. 

Nie zdradzę tu żadnych szczegółów, ale polecam bardzo! 

Chętnych proszę o maila ze zgłoszeniem, żebym mogła zarezerwować miejsce i przesłać fragment książki, któremu przyjrzymy się troszkę bliżej.

Do zobaczenia! :)

_________________________________________________________________________________________________________

Zapraszam na wieczorek literacki w najbliższy piątek, 27.11.2015, godz. 19.00.

Będziemy tym razem dla odmiany rozmawiać o polskiej literaturze w Niemczech, o przekładzie poezji Wisławy Szymborskiej na język niemiecki m.in. przez Karla Dedeciusa, a temat przybliży nam pani Ursula Kiermeier, znana tłumaczka literatury polskiej na język niemiecki, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która uczestniczyła w pracach nad wydaniem dwujęzycznego polsko-niemieckiego tomiku poezji polskiej noblistki.

Osoby zainteresowane otrzymaniem materiałów i uczestnictwem osoby proszę o wiadomość mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do zobaczenia wkrótce? :)

________________________________________________________

Ich lade Sie herzlich zum Literaturabend am kommenden Freitag, dem 21.11.2015, 19.00 Uhr ein.

Diesmal wollen wir zur Abwechslung über die polnische Literatur in Deutschland sprechen, über die Übertragung der Gedichte von Wislawa Szymborska ins Deutsche, u.a. von Karl Dedecius.
In das Thema führt uns Frau Ursula Kiermeier ein, bekannte Übersetzerin, Dozentin an der Pädagogischen Universität in Krakow, die an der Ausgabe des zweisprachigen polnisch-deutschen Bandes der Gedichte von der polnischen Nobelpreisträgerin mitgewirkt hat.

Wenn Sie an dem Erhalt der Leseproben oder an der Teilnahme interessiert sind, schicken Sie bitte eine E-Mail an: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bis bald? :)
___________________________________________

Wreszcie znowu! Po dwóch mięsiącach przerwy spotykamy się, by porozmawiać po niemiecku o książkach i nie tylko. Temat wrześniowego spotkania z literaturą w impn/GermanClub, 25.09.2015, godz. 19.00 jest bardzo aktualny: szkoła i szkolnictwo w Niemczech oraz, a jakże by inaczej! migranci. Miejscami zabawną, niejscami wstrząsającą, ale zawsze bardzo interesującą książkę Philippa Möllera "Isch geh Schulhof" przedstawi i dyskusję poprowadzi Michał Sajdak, a wśród wielu znakomitych Uczestników będziemy mieli zaszczyt gościć po raz pierwszy panią Reginę von Ahn, kierującą Wydziałem ds. Kultury przy Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie.

Parę informacji o tematyce ksiązki, link do wywiadu z autorem książki i do pomyślanego jako ew. inspiracja do dyskusji artykułu z aktualnej prasy znaleźć można na http://impn.pl/ueber-gott-und-die-welt/philipp-moeller-isch-geh-schulhof

Przypominam o zmianie adresu na Al. Krasińskiego 6 i o mojej prośbie, by zgłaszać chęć przybycia na spotkanie mailem; będę mogła przesłać materiały i zarezerwować miejsce. Do zobaczenia!

_____________________________________________________________

Wieczorki literackie w impn/GermanClub odbywają się raz w miesiącu, zawsze w ostatni piątek od 19.00 do mniej więcej 21.00 lub dłużej. Ich cel to rozmowy w języku niemieckim na temat książek, fragmentów książek, artykułów, esejów, wierszy, przekładów etc., jednak - zadbam o to osobiście - bez wysokointelektualnego zadęcia. Mile widziani są wszyscy miłośnicy literatury i języka niemieckiego, czyli tacy, którzy zechcą życzliwie podzielić się swoją wiedzą, jak i ci, którzy - jak ja :) - uczą się przez całe życie.

To świetna okazja, żeby spotkać ciekawych ludzi, dowiedzieć się czegoś interesującego i porozmawiać po niemiecku lub posłuchać, jaki inni rozmawiają; zapraszam, to na pewno nie będzie zmarnowany czas!

______________________________________________________________________

Mam smutną wiadomość: w związku z przeprowadzką do nowego lokalu (mamy czas do końca lipca), lipcowy wieczorek literacki się nie odbędzie.

Wiem, że większość z Was i tak jest na wakacjach, więc może to dla niektórych właściwie całkiem dobra informacja? Mam nadzieję, że ci, którzy się już cieszyli na lipcowe spotkanie z literaturą, zrozumieją konieczność odwołania spotkania i pojawią się bez urazy 25. września 2015. Do zobaczenia!

_____________________________________________________________________________

Czerwcowy wieczór literacki w impn/GermanClub, 26.06.2015, godz. 17.00, to dla mnie spora niewiadoma! Wprawdzie znam przemiłą prelegentkę: będzie to Juliane Desch z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, znam tytuł: "Rom.Blicke" i autora: Rolf Dieter Brinkmann, ale mogę tylko przypuszczać, o czym będziemy rozmawiać; o "wygnaniu" na stypendium, kiedy człowiek jest nie tam, gdzie chciałby być? O nieprzystosowaniu? O nowatorskich formach literackich?

Wiem na pewno, że nie chciałabym, by mnie ten wieczór ominął i Was też serdecznie zapraszam.

Osoby zanteresowane dostaną teksty jak zwykle po zgłoszeniu chęci uczestnictwa. Do zobaczenia w piątek!

_____________________________________________________________________________

 Kryminał? Czemu nie, byle dobry i byle po niemiecku, prawda?! W ostatni piątek maja (29.05.2015, godz. 17.00) poznamy jedną z pozycji bardzo poczytnego niemieckiego autora powieści kryminalnych Andreasa Franz "Unsichtbare Spuren". Wstrząsająca historia, oparta na faktach, której trochę się przyjrzymy, gdyż spróbujemy na podstawie przekazanych nam przez Prelegentkę wskazówek znaleźć seryjnego mordercę! A potem możemy porozmawiać o języku niemieckim lub o czym tylko będziemy chcieli. Zapraszam jak zwykle bardzo serdecznie, czekam na zgłoszenia, żebym mogła przesłać osobom zainteresowanym fragmenty książki, które pomogą w dochodzeniu...

_____________________________________________________________________________

Zbliża się ostatni piątek kwietnia, więc też i kolejne spotkanie z literaturą niemieckojęzyczną. Tym razem temat jest najbardziej współczesny, jak się tylko da, gdyż kabaret i satyra działają tylko wtedy, kiedy są aktualne! W piątek 24.04.2015 Jan Potoczek omówi książkę niemieckiego autora i komika Horsta Eversa (Gerd Winter) Für Eile fehlt mir die Zeit, dzieląc sie z nami swoimi wrażeniami po przeczytaniu ksiązki i spostrzeżeniami na temat współczesnego języka niemieckiego. Nie zdradzę chyba tajemnicy zapowiadając, że można też będzie obejrzeć fragmenty kabaretu i próbki humoru autora książki. Sama z niecierpliwością czekam na ten wieczór i zapraszam wszystkich zainteresowanych. Chęć uczestnictwa proszę jak zwykle zgłaszać mailowo, a ja tą samą drogą prześlę fragmenty książki i ew. inne omawiane teksty. Do zobaczenia w najbliższy piątek!

 _________________________________________________________________________________________

 Tematem spotkania z literaturą niemieckojęzyczną w piątek 27. marca 2015, godz. 17.00, będzie... niemieckojęzyczna literatura średniowieczna!

Zapewniam uroczyście, że wbrew pierwszemu wrażeniu nie jest to temat ani nudny, ani nieciekawy, a przedstawiający nam jej fragmenty pan prof. dr hab. Paul Martin Langner przybliży nam ją bardzo życzliwie, w sposób barwny i z dużą dozą błyskotliwego humoru.

Wszystkie materiały, jakie będą omawiane na spotkaniu, prześlę osobom zainteresowanym mailem,  więc proszę o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową.

Zapraszam i cieszę się na spotkanie!

_________________________________________________________________________________________

Zgodnie z zapowiedzią - w ostatni piątek miesiąca, czyli dnia 27.02.2015 o godzinie 17.00 zacznie się kolejny Literaturtreff w impn/GermanClub. Książką tego wieczoru literackiego będzie powieść współczesnej niemieckiej pisarki Julii Franck "Die Mittagsfrau" (przetłumaczona na język polski pod tytułem "Południca"). Pozycja ciekawa pod wieloma względami: literackim (niezwykle sugestywna, choć trochę reporterska narracja), obyczajowym i kulturowym (odrzucenie i asymilacja), politycznym i historycznym (bohaterka ma w nazistowskich Niemczech matkę-Żydówkę, później męża-nazistę). Dla mnie osobiście książka bliska także ze względu na miejsce akcji pierwszej części - Budziszyn / Bautzen, stolica Górnych Łużyc i Łużyczan (Lausitzer Sorben).

Wszystkim zainteresowanym chętnie wyślę fragment, który będzie bliżej omawiany.

W zakładce "über Gott und die Welt" zamieściłam kilka recenzji.

Do zobaczenia :)

 _________________________________________________

 

Dnia 23.01.2015 o godzinie 17.00 odbędzie się w impn/GermanClub, Al. Z. Krasińskiego 7 w Krakowie, pierwsze, szczególnie uroczyste, bo inaugurujące spotkanie miłośników literatury niemieckojęzycznej LITERATURTREFF, którego ideą przewodnią jest poznawanie niemieckiej literatury w oryginale i - co ważne! - w miłej, swobodnej atmosferze oraz takaż (czyli miła i swobodna) wymiana myśli w tym języku. 

Spotkanie, na które został zaproszony także Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, poprowadzi Witold Marton-Domeyko. Zaprezentuje on ósmy rozdział książki: Guido Knopp Stauffenberg, die wahre Geschichte , Hrsg. PIPER 2008 oraz zadba o to, by rozmowa na temat prezentowanego fragmentu (który z przyjemnością wyślę wszystkim zainteresowanym) była konstruktywna, ciekawa i pouczająca.

Wszystkich zainteresowanych proszę o kierowanie pytań oraz zgłaszanie chęci uczestnictwa w tym wydarzeniu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA